Kremlin’den ‘Dağıstan’ ve ‘Kırım’ açıklaması: Rusya, 2000’lerin başındaki duruma dönmez

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, özerk Dağıstan bölgesine düzenlenen saldırılara ve Kırım’ın Sivastopol şehrindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna ordusunun ABD yapımı ATACMS füzeleriyle Kırım’a saldırdığını söyleyen Peskov, “Bunun arkasında kimlerin olduğunu gayet iyi görüyoruz” dedi. Sputnik’in aktardığına göre Peskov, şu ifadeleri kullandı:

“Ülke liderimiz daha geçen hafta bu teknik olarak çok karmaşık olan füzeleri kimlerin yönlendirdiğini, bu atışları kimlerin sağladığını anlattı. Bunlar Ukraynalılar değil. Medya temsilcileri olarak Avrupa ve her şeyden önce Washington’daki mevkidaşlarımı, sözcüleri, hükümetlerinin neden Rus çocukları öldürdüklerini sorabilirsiniz. ABD’nin, Rus sivillerin öldüğü silahlı eylemlere doğrudan katılımı elbette sonuçsuz kalamaz. Bunu zaman gösterecek.”

‘RUSYA, 2000’LERİN BAŞINA DÖNMEYECEK’

Dağıstan’da eş zamanlı düzenlenen ve en az 19 kişinin hayatını kaybettiği saldırılara da değinen Peskov, Rusya’nın 2000’lerin başına döneceğinden endişe etmediklerini belirterek, “Rusya artık farklı. Toplum kesinlikle bütünleşmiş ve dün Dağıstan’da gördüğümüze benzer terörist tezahürler Rusya’da ya da Dağıstan’da toplum tarafından desteklenmiyor” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırıda hayatını kaybedenler için başsağlığı dilediğini belirten Peskov, Rusya’nın dost olmayan ülkelerden saldırıya ilişkin başsağlığı mesajı almadığını ve bu ülkelerden bir kınama da görmediklerini vurguladı.

Peskov, Putin’in saldırıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini ve gerekli bilgilerin kendisine sürekli iletildiğini söyledi. Saldırı nedeniyle Rusya’nın 2000’lerin başındaki duruma döneceğine yönelik endişe taşıyıp taşımadıkları sorulan Peskov, “Hayır. Rusya artık farklı. Toplum kesinlikle bütünleşmiş ve dün Dağıstan’da gördüğümüze benzer terörist tezahürler Rusya’da ya da Dağıstan’da toplum tarafından desteklenmiyor” yanıtını verdi.

MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ, BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, ABD’nin Moskova Büyükelçisi Lynne Tracy’nin bakanlığa çağrıldığını duyurdu. Açıklamada, Tracy’nin, Ukrayna’nın “ABD sponsorluğundaki yeni kanlı suçu” nedeniyle bakanlığa çağırıldığı belirtildi. Saldırıda, Kırım’ın Sivastopol şehrindeki çocuklar dahil sivillerin hedef alındığı ifade edilen açıklamada, ABD’nin Rusya’ya karşı hibrit bir savaş yürüttüğü ve çatışmanın tarafı olduğu savunuldu

ABD’nin Ukrayna’ya ATACMS füzeleri dahil en modern silahları sağladığına dikkati çekilen açıklamada, “ABD, hedefleme ve uçuş görevleri Amerikalı askeri uzmanlar tarafından yapılan bu vahşet konusunda Kiev rejimiyle eşit sorumluluk taşımaktadır” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, “Büyükelçi’ye, Washington’ın, Ukrayna’daki Nazi yanlısı yetkililerine Rusya topraklarının derinliklerine saldırı izni vererek, son Ukraynalıya kadar savaşmaya devam etmeye teşvik etmeyi amaçlayan bu tür eylemlerinin cezasız kalmayacağı iletildi” denildi.

KIRIM’DA ÖLÜ SAYISI 4’E YÜKSELDİ

Öte yandan Sivastopol bölgesinin valisi Mihail Ravojayev, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Sivastopol’deki saldırıda 2’si çocuk olmak üzere 4 kişi öldü. 151 kişi yaralandı. Yaralanlardan 82’si hastaneye kaldırıldı” ifadelerini kullandı. Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Aleksey Kuznetsov da Putin’in talimatıyla ülkenin diğer bölgelerinden sağlık uzmanlarının saldırıda yaralananlara tıbbi destek sağlamak üzere Sivastopol’e gönderildiğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Rossiya-24” televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Kiev’in Sivastopol’e saldırmakla suç işlediğini vurgulayarak, “Uluslararası toplumun bu saldırıya tepki göstermesi için çabalayacağız” dedi. Rusya Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada ise olayla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir